20230502 rajdW sobotę 29 kwietnia przez naszą gminę przejechali uczestnicy VIII Rajdu Konnego trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego KL Auschwitz – Nowy Wiśnicz. Pierwszym miejscem postojowym konnego rajdu była Przeginia Duchowna, gdzie jeźdźcy, mieszkańcy, uczniowie oraz skauci z Royal Rangers i przybyli goście wzięli udział w uroczystości upamiętniającej bohaterski wyczyn rotmistrza Pileckiego sprzed 80 lat. Rajd zorganizowało po raz ósmy Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego w Chrzanowie.
 
 
Jeszcze przed przyjazdem uczestników rajdu uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Przegini Duchownej wzięli udział w grach terenowych, w których mogli wykazać się wiedzą nie tylko historyczną. Czas oczekiwania na przyjazd uczestników rajdu umilał krótki koncert gitarowy i smaczny poczęstunek przygotowany przez ZS-PzOI w Przegini Duchownej.
 
Do Przegini Duchownej rajd nadjechał z Alwerni, gdzie zorganizowano pierwszy nocleg trzydniowego rajdu, wyznaczonego trasą, jaka 80 lat temu pokonał Witold Pilecki. Trasa rajdu wiodła z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza przez Bobrek, Gromiec, Mętków, Wygiełzów, Alwernię, Przeginię Duchowną, Czernichów, Piekary, Tyniec i Bochnię. Do Przegini Duchownej przyjechały także panie na koniach, ze Stadniny Koni Kopytko z Czernichowa.
Po meldunku złożonym przez uczestników rajdu Dyrektor ZS-PzOI w Przegini Duchownej Ewelinie Tomskiej odśpiewano hymn państwowy, a następnie uczniowie zaprezentowali patriotyczne przedstawienie, z historycznymi pieśniami śpiewanymi przez kawalerzystów i uczestników uroczystości. Po części artystycznej przedstawiciele Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego wręczyli Wójt Gminy Danucie Filipowicz oraz Dyrektor ZS-PzOI w Przegini Duchownej Ewelinie Tomskiej pamiątkowe medale i koszulki okolicznościowe.
Podczas zaplanowanego dla jeźdźców – uczestników rajdu oraz ich koni relaksu mali mieszkańcy naszej gminy mogli przymierzyć się do jeździeckiego siodła i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia „małego kawalerzysty”. Po odpoczynku rajd ruszył do Czernichowa, gdzie wyznaczono postój na terenie Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Franciszka Stefczyka.
VIII Rajd Konny śladami ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz zorganizowało Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego w Chrzanowie. Patronatem honorowym rajd objęli: Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, Zofia Pilecka – Optułowicz, Andrzej Pilecki, Wójt Gminy Czernichów Danuta Filipowicz, IPN Oddział w Krakowie, Starosta Krakowski Wojciech Pałka, Starosta Chrzanowski Andrzej Uryga, Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński.
 
O wydarzeniu sprzed 80 lat tak informuje Instytut Pileckiego:
Witold Pilecki dał się dobrowolnie ująć w łapance na warszawskim Żoliborzu. Trafił do KL Auschwitz, gdzie stworzył sieć obozowego ruchu oporu i zbierał dowody niemieckich zbrodni. Gdy wypełnił swoją misję, zorganizował brawurową ucieczkę z obozu. Pilecki, działając w Tajnej Armii Polskiej (jako Tomasz Serafiński), zgłosił się na ochotnika do przeprowadzenia działań wywiadowczych w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Pozwolił się aresztować 19 września 1940 roku, w efekcie czego trafił do obozu, gdzie otrzymał numer 4859. (…) Witold Pilecki w KL Auschwitz spędził 2 lata i siedem miesięcy. (…) Pilecki uciekł z obozu w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku wraz z dwoma więźniami: Janem Redzejem oraz Edwardem Ciesielskim. Wzdłuż toru kolejowego doszli do Soły, a następnie do Wisły, przez którą przepłynęli znalezioną łódką. U księdza w Alwerni dostali posiłek oraz przewodnika. Przez Tyniec, okolice Wieliczki i Puszczę Niepołomicką przedostali się do Bochni, skąd dotarli do Nowego Wiśnicza, gdzie Pilecki odnalazł prawdziwego Tomasza Serafińskiego.
 
Tekst i zdjęcia: Jan Bereza