20230807 zagacie
Na powiatowym etapie ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów 2023” w Prandocinie naszą gminę reprezentowały dwa koła: KGW „Dąbrowianki” z Dąbrowy Szlacheckiej i KGW w Zagaciu. Udział w konkursie zakończył się wielkim sukcesem KGW Zagacie, które wygrało etap powiatowy i będzie reprezentować nas na małopolskim finale „Bitwy Regionów 2023”. Daniem, które utorowało KGW Zagacie drogę do zwycięstwa była „Perliczka kasztanem nadziewana”.
 
- Sukces KGW Zagacie to wielka radość dla całej naszej gminy, która na konkursie w Prandocinie była reprezentowana przez dwa Koła Gospodyń Wiejskich. Nasze tradycje kulinarne to część kultury ludowej, która jest przekazywana właśnie przez kobiece organizacje działające na wsiach, jakimi są nasze Koła Gospodyń Wiejskich. Gratuluję KGW Zagacie sukcesu i zachęcam wszystkich do trzymania kciuków za ich powodzenie na dalszych etapach konkursu – mówi Danuta Filipowicz, Wójt Gminy Czernichów.
 
W niedzielę 30 lipca na Stadion LKS Juvenii Prandocin w gminie Słomniki zorganizowane zostało interesujące kulinarne widowisko, podczas którego KGW z terenu całego powiatu krakowskiego rywalizowały w konkursie na najlepszą potrawę. Wydarzeniem towarzyszącym było „XIII Małopolskie Święto Czosnku”. Święto czosnku oraz producentów czosnku jest ważną imprezą promocyjną, którą wspierają: Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Starosta Krakowski Wojciech Pałka, Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel oraz Wójt Gminy Radziemice Marek Słowiński.
 
Jak czytamy na specjalnie utworzonej w celu promocji ogólnopolskiego konkursu „Bitwa Regionów” stronie internetowej: „Od maja 2023 roku w całej Polsce odbyła się ponad połowa eliminacji powiatowych konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” skierowanego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Do tegorocznej, VIII edycji zgłosiło się 3528 KGW! Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorami „Bitwy Regionów” są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.”
 
Więcej o „Bitwie Regionów”: https://bitwaregionow.pl/.../polmetek-eliminacji.../
 
Zdjęcia: KGW Zagacie